Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić… roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.

Agencję Pracy Robotów stworzyły wspólnie dwie firmy – firma rekrutacyjna Antal oraz PIRXON SA – firma IT działająca od 15 lat (poprzednia nazwa SmartMedia Sp. z o.o.), a wdrażająca nowoczesne technologie, m.in. roboty (Robotic Process Automation) czy rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality).

Antal będzie oferował swoim klientom, w zależności od stanowiska, na jakie poszukiwany jest kandydat, rzeczywistych pracowników lub właśnie tych cyfrowych. Spółka PIRXON natomiast będzie te roboty tworzyła.

Jak działa Agencja Pracy Robotów?

Model jest prosty: firma, która potrzebuje pracownika zgłasza się do Agencji Pracy Robotów, gdzie oceniane jest czy wytypowane obowiązki mogą być wykonywane przez dedykowany algorytm.

Jeśli robot ma szansę sprawdzić się na określonym stanowisku, jest projektowany pod dedykowane procesy i wdrażany do pracy. Zajmuje to od 7 do 40 dni, czyli znacznie mniej niż standardowa rekrutacja. Następnie jest wynajmowany za miesięczne wynagrodzenie, a jego praca wspierana jest przez naszych specjalistów – mówi Bartosz Sobolewski, prezes PIRXON S.A.

Pracodawca nie pokrywa kosztów programowania robota, nie płaci ZUS oraz pozostałych składek, a jedynie miesięczną pensję, zbliżoną do tej, którą otrzymuje standardowy pracownik.

Cyfrowy pracownik ma wiele zalet: nie popełnia błędów, nie bierze urlopów, nie choruje i może pracować 24 godziny na dobę. Co więcej, roboty przejmując powtarzalne i wolumenowe procesy, dają możliwość rozwoju pracowników w bardziej zaawansowanych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmniejszają ryzyko powstawania błędów, ale co najważniejsze powodują, że firma może skupiać się na dodatkowych aktywnościach – mówi Artur Skiba, prezes Antal.

Roboty działają podobnie jak człowiek – mogą realizować wiele powtarzalnych procesów, do których potrzebny jest komputer. Logują się do systemów, wpisują dane w odpowiednie miejsca, kopiują je, generują raporty, wysyłają e-maile, pobierają informacje z wewnętrznych systemów firmy oraz z zewnętrznych źródeł danych. Korzystają swobodnie z systemów ERP, poczty e-mail, portali internetowych, pakietu Microsoft Office i wielu innych aplikacji.

Mogą one wykonywać wiele czynności: księgować faktury, tworzyć raporty, naliczać pensję, generować oferty sprzedażowe i wysyłać je do potencjalnych klientów, obsługiwać zamówienia, reklamacje czy zwroty, a także zamawiać transporty czy harmonogramować zlecenia produkcyjne.

Zrobotyzować można każdy proces, który jest powtarzalny i nie występuje w nim zbyt duża liczba wyjątków – dodaje Bartosz Sobolewski.

Agencja Pracy Robotów powstała na bazie wcześniejszych doświadczeń agencji Antal, dla której PIRXON SA wykonał Bonifacego – robota zajmującego się poszukiwaniem kandydatów do pracy. Projekt zakończył się sukcesem, a Bonifacy pracuje bardzo sprawnie, skracając proces rekrutacji o jedną trzecią.

Źródło: ccNews.pl – https://ccnews.pl/2019/04/22/powstala-pierwsza-w-polsce-agencja-pracy-robotow/