Od kilku lat galopująca digitalizacja naszej rzeczywistości gospodarczej zmusza nas wszystkich do otaczania się coraz większą ilością aplikacji i serwisów www, które na końcu mają sprawić, że nie wypadniemy z obiegu biznesowego, spełnimy oczekiwania naszych Klientów, pracowników, a nasze firmy będą w stanie w dalszym ciągu konkurować z największymi globalnymi korporacjami. W taki oto sposób do podstawowych kilku, a czasami kilkunastu aplikacji i systemów: tj CRM, ERP, FK, WMS,EDI, e-sklep, e-mail Excel, Sharepoint, Allegro, Amazon, z których korzystały nasze firmy doszło jeszcze kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt aplikacji, które często wykorzystywane są przez naszych pracowników w celu obsługi procesów. W sumie to chyba mało kto zna te wszystkie aplikacje używane przez naszych handlowców, HR-owców, księgowych, pracowników controlingu, logistyków, czy pracowników produkcji w celu obsłużenia procesu biznesowego. Pozwoliłem sobie wymienić kilka, które w ostatnim czasie zaczynają być coraz częściej używane przez pracowników naszych firm: aplikacje BI, planistyczne, controlingowe, scoringowe, portale firm ubezpieczeniowych, faktorzy, PUE ZUS, KRS, Workflow, GUS i wiele innych, a teraz dojdzie jeszcze platforma do wystawiania faktur, która dostaniemy w prezencie od Ministerstwa Finansów.

Naprawdę aplikacji jest sporo, a ma być jeszcze więcej. Szacunki mówią, że w ciągu najbliższych 5 lat analitycy przewidują, że powstanie ponad 500 milionów niestandardowych aplikacji, które sprostają możliwościom transformacji cyfrowej.
Jak zintegrować te wszystkie aplikacje w inteligentny sposób – czyli tanio, szybko i skuteczne?
Istnieje kilka sposobów, wymienię poniżej kilka i skupię się jak dla mnie na tym najciekawszym, czyli integracji systemów IT poprzez robotyzację RPA -technologię Robotic Process Automation.

Sposoby integracji

Pierwszy sposób, znany i stosowany od lat, ale bardzo nieoptymalny, który prędzej czy później zabije naszą konkurencyjność w tej cyfrowej rzeczywistości, a przy okazji generuje nam silne ryzyka związane z popełnianiem błędów podczas jego realizacji, a następnie odkręcaniem tych błędów ( których nikt już nie liczy😊 ) – to integracja bardzo tradycyjna, czyli człowiekiem – zwanym żartobliwie interfejsem białkowym. W skrócie, człowiek codziennie siedzi przed komputerem i przenosi dane pomiędzy systemami.

Drugi sposób integracji – jest to integracja niskopoziomowa, najczęściej bardzo czasochłonna i droga, czyli integrujemy po API, szynach danych etc. Zazwyczaj decydenci nie rozumieją sposobu tej integracji, ale wiedzą, że tak trzeba i to kosztuje, bo wiąże się to z zatrudnieniem kilku informatyków i zaczyna się kosztowna zabawa. Potem, gdy po kilku miesiącach, spotkań, omawiania i porozumień powstanie nasze rozwiązanie do integracji, to trzeba wpisać do budżetu koszt utrzymania takiego narzędzia.

Trzeci sposób integracji to użycie technologii Robotic Process Automation, czyli robotów RPA. Według mnie jest to chyba obecnie najciekawszy i jeden z bardziej optymalnych finansowo, w tym szybko zmieniającym się świecie wymagań biznesowych i technologicznych, sposób na integrację. Robotyzacja jest powszechnie stosowana od paru lat do szybkiej, niskokosztowej integracji dowolnych systemów IT, aplikacji www i innych nawet najstarszych aplikacji przez największe światowe koncerny. W obiegu internetowym krąży masę case study o tym jak np. Coca Cola, Orange, Vodafone, Eurobank, JLT, DHL, EFD (znalazłem z 300, to nie żart!) czy nasze polskie PZU szybko zintegrowało aplikacje, których tradycyjnymi metodami nie było możliwości integracji. A dodatkowo zautomatyzowało je, bo roboty to nie tylko integracja, ale taki robot może weryfikować i przygotowywać dane do integracji.
Jak widzicie największe firmy globalne, zupełnie nie boją i nie wstydzą się sięgać po innowacyjne technologie w celu zaspokojenia potrzeba swojego biznesu. Robią przy okazji wielki biznes, ponieważ oszczędzają czas i ogromne pieniądze, integrując systemy np. robotami.

Jakie aplikacje i systemy zintegrujemy Robotami RPA?

Każdy system IT, serwis www zintegrujemy robotami, bez wchodzenia w kod aplikacji, bez potrzeby kontaktu z dostawcą aplikacji, czy serwisu WWW, z którym chcemy się zintegrować. Naprawdę jest to gigantyczna oszczędność czasu i pieniędzy, a biznes ma czego chce ad-hoc, pewnie dlatego technologia Robotic Process Automation zadomowiła się tak szybko w większości korporacji😊
Jak integrować procesy Robotami?
Na pewno integracja systemów i serwisów www technologią Robotic Process Automation jest dużo łatwiejsza niż obsługa/integracja procesów ludźmi, czy robienie fajnych i skomplikowanych integracji systemów IT np. po tzw. API czy szynami danych. Jednak, aby robotyzacja była faktycznie dobrą alternatywą trzeba do jej implementacji skierować osoby o dużej wiedzy programistycznej. Co bardzo istotne, do zintegrowania nawet najbardziej skomplikowanych systemów IT z użyciem robotów, wystarczy jeden programista. My jako Pirxon – mamy takich integracji na swoim koncie około 300!. Czasami integrujemy ze sobą 2 systemy, a czasami 15. Z case study tych projektów możecie zapoznać się na naszej stronie www https://pirxon.com/automatyzacja-case-studies/.
Jednak musimy pamiętać, integracja systemów IT robotami to nie to samo co automatyzacja robotami małego zadania z księgowości, kadr, czy logistyki. Jeżeli integrujemy systemy IT technologią Robotic Process Automation to musimy każdy krok implementacji bardzo rzetelnie zaplanować i wykonać. Na początku musimy zrobić bardzo dobrą analizę przedwdrożeniową procesu wraz z feasibility study projektu. Następnie musimy doskonale opisać proces i stworzyć jego pełną dokumentację, która powinna być zweryfikowana i zatwierdzona przez co najmniej dwóch innych specjalistów, w tym programistę o wiedzy holistycznej ( czyli znajomość różnych technologii IT + skills biznesowy). Programista jest bardzo ważny w każdym projekcie robotyzacji ponieważ, może on zaproponować bardzo ciekawe rozwiązania wspierające pracę robota, jego stabilność i łatwość w utrzymaniu, a także proste optymalizacje systemów IT, które mają obsługiwać robota – wszystko to po to, aby robot był szybszy w wyklikiwaniu, stabilniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Następnie należy doskonale zaprogramować robota, tak aby utrzymanie robota było łatwe, a jego ewentualne rozbudowanie czy dopasowanie do integrowanych systemów lub zmieniającego się API bardzo szybkie.

Ważne

Każdy projekt integracji trzeba przeanalizować i faktycznie zweryfikować możliwości techniczne integracji innymi technologiami. Należy spojrzeć na koszty w zakresie realizacji integracji, a następnie jej utrzymania (nie ma takich, które nie kosztują!), skalę danych, które mają być integrowane, czasu w jakim ma następować wymiana danych etc. Nie każdą integrację systemów IT należy realizować robotami, jest sporo gotowych API na rynku, które należy do integracji absolutnie wykorzystywać, a Robot RPA, może te API obsługiwać.
Robotic Process Automation mocno narusza stary ład i wprowadza nowy. Jak widzicie, integracja systemów IT czy integracja aplikacji IT może być lekka, szybka i niskokosztowa, jeżeli zaczniemy stosować technologie, które dopiero zdobywają rynek jak np. Robotic Process Automation, Artificial Inteligence, Microsoft AI Builder, Microsoft Power Automate, Power Platform, Power Apps, Hyperautomation (hiperautomatyzacja). Wówczas mamy szansę na zachowanie konkurencyjności, poprawę jakości obsługi klienta, możemy zdecydowanie mniej pieniędzy wydawać na projekty IT, modyfikacje systemów IT, a także zatrudnianie ludzi do obsługi rosnącej skali biznesu, generalnie możecie robić świetny biznes. Największe globalne firmy już to robią z użyciem Robotic Process Automation, ale co bardzo mnie cieszy wiele polskich mniejszych firm również zatrudnia roboty i boty RPA nie tylko do integracji systemów IT, ale przede wszystkim do obsługi procesów w księgowości, finansach, kadrach, logistyce, operacjach, planowaniu produkcji, zakupach.

Jeżeli szukacie wiedzy na temat robotyzacji lub hiperautomatyzacji zapraszamy Was do naszej darmowej Akademii RPA i Ligi Mistrzów Hiperautomatyzacji lub na portal Robonomika.pl na którym to portalu, Pan profesor Andrzej Sobczak ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH) od wielu lat buduje świadomość przedsiębiorców w obszarze technologii Robotic Process Automation i Hiperautomation, a pod jego wpływem zbudowano w firmach niejednego robota RPA i powstało niejedno Center of Excellence robotyzacji.