Przyspieszenie digitalizacji i cyfryzacji kluczem do transformacji cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjno-dystrybucyjnych

Cyfryzacja to słowo, które coraz częściej występuje w naszym świecie, a pandemia bardzo mocno wpłynęła na przyspieszenie cyfrowej rewolucji z powodu ograniczeń, z jakimi nigdy wcześniej nie musieliśmy sobie radzić.

Cyfrowi pracownicy, tak jak i roboty przemysłowe, doskonale zdały egzamin, gdy człowiek musiał zostać w domu. Firmy, które postawiły na automatyzację i robotyzację, mogą teraz spokojnie spoglądać w przyszłość, planując kolejne inwestycje, ponieważ podjęły słuszną decyzję, stawiając na cyfrowych pracowników 2-3 lata wcześniej. Roboty programowe w technologii RPA – Robotic Process Automation – uruchomione przed pandemią pracują bez większych przerw, a dzięki temu, że zabezpieczają kluczowe obszary firmy, były w stanie działać nieprzerwanie także w czasie tzw. lockdownu.

Większa elastyczność operacyjna dzięki platformie automatyzacji procesowej Robotic Process Automation

Firmy produkcyjne, które myślą o przyszłości, już dzisiaj integrują na potęgę technologie digitalizacji ze swoimi procesami w celu wzrostu, jakości i wydajności. Dzięki technologii RPA (Robotic Process Automation) oraz AI (sztucznej inteligencji) producenci mogą ulepszać swoje procesy produkcyjne i funkcje biznesowe, osiągając zwiększoną rentowność, szybszy zwrot z inwestycji. Technologie typu Process Mining pozwalają w łatwy sposób wykrywać i budować mapy służące następnie do identyfikacji konkretnych procesów dzięki monitorowaniu i audytowi procesów w czasie rzeczywistym. Łatwiejsze podejmowanie decyzji dzięki analizie to kluczowe zalety technologii RPA.

Roboty? Robotyzacja? Cyfrowi pracownicy? – o co w tym wszystkim chodzi?

Roboty to w prostych słowach programy, które wykonują za ludzi powtarzalne i żmudne czynności, np. księgowanie faktur, wprowadzanie danych do systemów i wiele innych. Nasze roboty działają dokładnie tak samo jak pracownik, który siada przy komputerze, loguje się z wykorzystaniem swoich danych i wykonuje przydzielone zadania. Pracują jednak 24 godziny na dobę, nie popełniają błędów, nie biorą urlopu oraz nie korzystają ze zwolnień lekarskich.

Roboty są doskonałym rozwiązaniem braków kadrowych – wykonują monotonne zadania, gdy w tym czasie pracownicy mogą zająć się bardziej odpowiedzialnymi czynnościami.

Jaka technologia stoi za cyfrowymi pracownikami?

Robotic Process Automation (RPA) to technologia umożliwiająca realizację zadań pomiędzy istniejącymi systemami informatycznymi, bez ingerencji człowieka. Robot, bot, cyfrowy lub wirtualny pracownik, to powszechne nazwy dla rozwiązań z zakresu RPA, czyli oprogramowania mogącego wykonywać dowolne procesy oparte na danych i regułach.

Rozwiązania RPA są automatyzacją procesów biznesowych, które były wcześniej powtarzalnymi zadaniami realizowanymi przez pracowników w przynajmniej kilku systemach informatycznych.

Roboty, czyli zaprogramowane w RPA algorytmy, przeprowadzają obliczenia, inicjują i wykonują poszczególne zadania, funkcjonując zarówno na komputerze pracownika, jak i w środowisku wirtualnym.

Robot naśladuje czynności użytkownika w systemach i wykonuje powtarzalne zadania niewymagające podejmowania decyzji przez człowieka. „Zatrudnienie robotów” nie wymaga zmian w systemach informatycznych używanych już w firmie, co jest niewątpliwym atutem tej technologii.

Jak działa RPA?

Robot posiada swoje ID i hasło w systemach informatycznych, dzięki czemu:

  • samodzielnie loguje się do systemów informatycznych,
  • kopiuje, wkleja i wpisuje dane w odpowiednie rubryki,
  • wyodrębnia i przetwarza treści oraz dane z dokumentów, plików PDF, wiadomości e-mail, formularzy,
  • przenosi pliki, poruszając się pomiędzy folderami i katalogami,
  • generuje raporty,
  • wysyła e-maile,
  • pobiera informacje z wewnętrznych systemów oraz zewnętrznych źródeł danych.

Idea cyfrowego pracownika

To pewny krok w przyszłość i nowatorskie podejście do zarządzania procesami biznesowymi. Technologia RPA umożliwia realizację zadań pomiędzy istniejącymi systemami informatycznymi bez ingerencji człowieka. Zadania, które wcześniej były realizowane w formule powtarzalnej przez kilka systemów informatycznych zasobami grupy pracowników, mogą teraz zostać zautomatyzowane dzięki implementacji RPA.

Nasze roboty pracują w rożnych działach poczynając od finansowo-księgowych, poprzez obsługę klienta, sprzedaż, logistykę, na administracji kończąc. Cyfrowy pracownik wykonuje żmudną pracę bez zająknięcia, bezbłędnie i 3 razy szybciej niż człowiek. Dzięki temu faktyczny zespół pracowników zyskuje możliwość oraz czas na działania bardziej kreatywne niż przepisywanie danych czy wprowadzenie faktur do systemu.

Nowatorskie technologie robotyzacji oraz ich implementacje uwalniają zasoby ludzkie w przedsiębiorstwach oraz organizacjach, zwiększając efektywność pracy całej firmy, wspierając przy tym jej twórczy rozwój.Artykuł pierwotnie ukazał się w kwartalniku “Utrzymanie Ruchu”, nr 3/2020