Kiedy w maju 2020 r. Microsoft przejął firmę Softomotive i jej technologię WinAutomation do tworzenia robotów Robotic Process Automation, przeczuwaliśmy że nadchodzi rewolucja. WinAutomation było jednym z najlepszych i najdłuższych stażem na rynku narzędzi RPA, do tego niedrogim, ale stosunkowo mało znanym. Najbardziej znane technologie takie jak Blueprism, UiPath czy Automation Anywhere utrzymywały ceny licencji na wysokim poziomie, w zasadzie ograniczając dostęp do technologii wielu organizacjom z racji cenowej bariery wejścia. Ruch Microsoftu oznaczał całkowita zmianę na tym rynku – narzędzia giganta do automatyzacji niektórych procesów są dostępne za darmo.Microsoft wyposażyło swoją Power Platform w zakupione rozwiązanie i oferuje je jako Power Automate. To prawdziwa demokratyzacja technologii, gdyż Microsoft od początku przyjął za cel, aby korzyści płynące z automatyzacji dotyczyły nie tylko tych firm, które były w stanie zainwestować stosunkowo duże pieniądze w narzędzie RPA. Narzędzia Microsoft są dostępne bez jakichkolwiek ograniczeń funkcjonalnych i to za ceny dotychczas niespotykanie niskie na rynku RPA. Co więcej, wybrane procesy można zrobotyzować nawet bez opłat.

Makro- i mikro- automatyzacje

Low-code lub no-code oznacza programowanie bez użycia kodu, do którego zalicza się RPA. W zamierzeniu ma gwarantować możliwość automatyzacji bez specjalistycznej wiedzy programisty. Pojęcie przez ostatnich 5 lat odmieniane przez wszystkie przypadki, miało pokazać, jak daleko idące korzyści może przynieść wdrożenie tej technologii w organizacji. Niskie koszty wdrożenia miały uzasadniać wysokie opłaty za technologię i licencje. Jednak praktyka brutalnie zweryfikowała to podejście, bo by zrobotyzować procesy zaawansowane, które mają być wykonywane bezbłędnie, mają być stabilne i bezpieczne, niezbędna jest specjalistyczna wiedza deweloperska. Aby uzyskać zwrot z inwestycji, robotyzowany proces musi mieć albo ogromną skalę albo być zaawansowany. Inaczej kosztowna licencja, na której pracować ma taki robot, po prostu się nie opłaca. Jednak ile jest procesów o ogromnej skali lub wysokim stopniu skomplikowania w przeciętnej firmie?

Microsoft od dawna zdaje sobie sprawę, że nie tylko spektakularne wdrożenia i duże automatyzacje usprawniają pracę w organizacjach, ale również tysiące mniejszych i setki całkiem małych, instalowanych na poszczególnych komputerach. Służą one ich użytkownikom w wykonywaniu codziennych, żmudnych i czasochłonnych obowiązków. Jeśli ktoś kiedykolwiek korzystał z makr w Office 365, wie, o czym mowa.

Dlatego Microsoft rozumiał, że jego celem powinna być powszechna hiperautomatyzacja – aby każdy pracownik organizacji miał możliwość korzystania z Power Platform i mógł usprawniać swoją codzienną pracę, automatyzować swoje „osobiste” zadania i procesy. To krok, na jaki nikt inny do tej pory się nie odważył.

Nie tylko chmura, ale i konkretny komputer

Power Automate oraz Power Apps dostępne są już od jakiegoś czasu bezpłatnie w podstawowych pakietach Microsoft Office 365 (od poziomu E3). W bezpłatnym pakiecie pozwalają one poszczególnym użytkownikom samodzielnie automatyzować przepływy pracy w chmurze Microsoft. Gotowe do wykorzystania konektory służą do automatyzowania operacji w skrzynce mailowej, działaniach w Teams, zbierania informacji czy też raportowania.

Od początku marca Microsoft udostępnił bezpłatnie każdemu użytkownikowi Windows 10 Power Automate Desktop, które w sposób intuicyjny pozwala budować automatyzacje czynności wykonywanych na pulpicie konkretnego komputera. Dzięki niemu każdy użytkownik może tworzyć automatyzacje szybciej, używając różnorodnych zestawów wstępnie zdefiniowanych akcji, które łączą się z wieloma różnymi platformami, takimi jak SAP, witryny internetowe, a nawet starsze terminale i komputery.

Zaawansowane, kluczowe i krytyczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa procesy w dalszym ciągu muszą być robotyzowane przez doświadczonych deweloperów RPA z uwzględnieniem dokładnej analizy przedwdrożeniowej. Ich robotyzacja w ramach Power Platform wymaga też rozszerzonej subskrypcji Power Automate (która wynosi obecnie ok. 2000 PLN / rok). Jednak w przypadku małych oraz mikro automatyzacji każdy pracownik może usprawniać swoje zadania oraz procesy całkowicie bezpłatnie. Te setki i tysiące małych usprawnień każdej organizacji, jest nareszcie dostępne dla każdego pracownika posiadającego Windows 10.

Przyglądając się kolejnym działaniom Microsoft, łatwo zrozumieć, dlaczego firma i jej Power Automate zostały okrzyknięte wizjonerem już podczas debiutu w tegorocznym raporcie Gartner 2020 Magic Quadrant for Robotic Process Automation (RPA) Software.

Licencje w ramach Power Automate

W ramach Power Platform wyceniane są poszczególne narzędzia – czyli Power Automate, Power Apps, Power Virtual Agents oraz Power BI.

Power Automate obecnie dostępne jest w ramach rozwiązania flow (czyli automatyzacja w ramach chmury Microsoft) oraz Windows 10 (na poszczególnych komputerach). Narzędzie bezpłatnie dostępne jest w ramach licencjonowania grupowego występuje od poziomu E3. Więcej o cenniku Power Automate znajdziecie tutaj. Power Apps bezpłatnie dostępne w ramach licencjonowania grupowego od poziomu E3 (więcej tutaj), Power Virtual Agents w ramach licencjonowania grupowego występuje od poziomu E3 (cennik tutaj), zaś Power BI w ramach licencjonowania grupowego od poziomu E5 w wersji Power BI Pro (cennik tutaj).

Słowniczek

Power Platform – Platforma Microsoft Power Platform to zestaw narzędzi do automatyzacji procesów biznesowych w monolitycznym środowisku pozwalający m.in. budować aplikacje, automatyzować przepływy procesów, tworzyć nowe aplikacje w ramach jednej architektury i wykorzystując gotowe konektory do dowolnych aplikacji i usług Microsoft np. Office 365, Dynamics 365, Azure oraz wielu innych aplikacjami. Pozwala tworzyć kompleksowe rozwiązania biznesowe.

Power Apps – narzędzie Microsoft z rodziny Power Apps które daje możliwość tworzenia dedykowanych aplikacji zwiększających zwinność organizacji. Proces implementacji jest szybki, ponieważ wymaga tylko niewielkich ilości kodu. Ilość gotowych komponentów zapewnia szerokie możliwości gwarantując bezpieczeństwo oraz możliwość skalowania. Umożliwia tworzenie aplikacji, bez znajomości programowania, metodą drag&drop, łączenie gotowych elementów z możliwością ich rozszerzenia poprzez wykorzystanie zaawansowanych funkcji, w tym gotowych składników sztucznej inteligencji, łączenie aplikacji z robotami RPA, tworzenie aplikacji mobilnych.

Power Automate – narzędzie chmurowe, dzięki któremu użytkownicy mogą w prosty i praktyczny sposób tworzyć przepływy pracy automatyzujące czasochłonne zadania i procesy biznesowe obejmujące wiele aplikacji i usług.

Power Automate Desktop – Narzędzie klasy RPA (Robotic Process Automation), umożliwiające tworzenie bezpiecznych workflow w środowisku nieużywającym kodu lub używającym niewielkiej ilości kodu (no code / low code), w celu automatyzacji codziennych żmudnych zadań (back office).

Funkcjonalności:

 • Harmonogramowanie
 • Attended i unatteded mode
 • Wbudowana technologia zabezpieczeń Microsoft
 • Tworzenie przepływów z wykorzystaniem rejestratora
 • Nieskończona ilość konektorów
 • Dostęp do największej społeczność deweloperskiej GitHub
 • Analiza procesu z wykorzystaniem funkcji Proces Advisor
 • Wykorzystanie i tworzenie elementów sztucznej inteligencji z narzędziem AI Builder
 • Kolejkowanie procesów
 • Stały monitoring przepływów
 • Integracja z AzureCloud
 • Najszybciej rosnąca baza delweloperska