Szanowni Państwo, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z wystąpienia prezesa zarządu PIRXON S.A. Bartosza Sobolewskiego w panelu dyskusyjnym podczas III Forum Wizja Rozwoju które odbyło się w Gdyni w dniach 24-25 sierpnia 2020r.

 

Prezes Bartosz Sobolewski zabrał ważny głos w dyskusji na tematy związane z aktualną sytuacją na rynku pracy oraz podzielił się spostrzeżeniami z przejścia całej firmy w tryb w pełni zdalny. Wystąpienie miało miejsce 24 sierpnia 2020 w bloku poświęconym Ekonomi i rynkowi pracy.

Prezes Zarządu spółki PIRXON SA, która od 15 lat z powodzeniem wprowadza rozwiązania IT w polskich i zagranicznych firmach, a także w administracji publicznej. Odpowiada za realizację strategii firmy i rozwój technologii RPA pod marką PirxonRobot.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania i wdrażania oprogramowania oraz zarządzania zespołami IT. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Ekonomii w Olsztynie. Posiada certyfikaty Prince2 Practitioner i ITIL Foundation.

Pasjonuje się weryfikacją nowych technologii w życiu codziennym. Za swój największy sukces uważa stworzenie firmy rozwijającej się w przyjaznej atmosferze.

TEMAT DYSKUSJI PRELEGENTÓW

Według najnowszych badań nie mamy dziś do czynienia z rynkiem pracownika, lecz z rynkiem przywróconego balansu. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mierzą się z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem. Jedna i druga grupa chce realizować swoje cele i potrzeby. To, co je różni, to problemy i wyzwania, którym muszą sprostać. Najnowsze badania wskazują na dwa największe wyzwania na współczesnym rynku pracy – to efektywna rekrutacja i rotacja pracowników. W kontekście niskiego bezrobocia, zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych te wyzwania były bardzo trudne dla pracodawców. A mając na uwadze aktualną sytuację w dobie pandemii sytuacja pracodawców zaczyna się zmieniać a tym samym zmienia się również rynek pracy. Wzrasta bezrobocie a przedsiębiorcy działają w sytuacji dużej niepewności gospodarczej. Pracownicy obecnie nie mają wygórowanych potrzeb. Chodzi im o normalność w pracy, czyli jasno określone warunki współpracy, dostęp do podstawowych narzędzi. Liczą się dla nich symetria, czyli równe relacje z pracodawcą.

Moderator:


Prelegenci:

Wszystkie prawa do materiałów zawartych w tym filmie są zastrzeżone przez ich pełnoprawnych właścicieli  i podlegają ochronie prawnej. Prosimy o nie kopiowanie, ani nie rozpowszechnianie poszczególnych scen. Wideo można udostępniać w całości używając do tego naszego kanału YouTube. Wideo musi być podlinkowane do naszego profilu inne formy użycia materiałów łamie prawo do udostępniania.